Mustaqillik bayrami arafasida fidoyi vatandoshlarimiz yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida mamlakatimiz mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan yuksak davlat mukofotlariga sazovor boʻlgan bir guruh vatandoshlarimizni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davlatimiz rahbari yigʻilganlarni ulugʻ va moʻtabar ayyom – Oʻzbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 35 yilligi bilan samimiy tabrikladi.
– 35 yil – tarix uchun juda qisqa davr. Lekin ortda qolayotgan yillar oʻzining koʻlami, yutuq va natijalari bilan asrga tatigulik davr boʻldi, desak, aslo mubolagʻa boʻlmaydi, – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz taʼkidlaganidek, mazkur oʻzgarishlarning haqiqiy muallifi – mehnatkash va olijanob xalqimizdir.
Mustaqillikning qadr-qimmati qishloqda rizq-roʻz yaratayotgan fermer va dehqonlar, farzandlarga taʼlim-tarbiya berayotgan ustozlar, inson hayotini asrayotgan shifokorlar, yangi gʻoya va kashfiyotlar ustida izlanayotgan olimlar, zamonaviy korxonalar barpo etayotgan sanoatchi va tadbirkorlar mehnatida namoyon boʻladi.
Shuningdek, shahar va qishloqlarni obod qilayotgan quruvchi va arxitektorlar, madaniyat, sanʼat va sport sohasi vakillari, islohotlar ijrosini mahalla va xonadonlarga yetkazayotgan davlat xizmatchilari, joylarda odamlarni ezgu maqsadlar atrofida birlashtirayotgan nuroniylar va mahalla faollari, yurt tinchligi va xalq osoyishtaligini taʼminlayotgan harbiylar hamda huquq-tartibot xodimlarining hissasi alohida qayd etildi.
Soʻnggi oʻn yilda mamlakatimizga 160 milliard dollardan ortiq xorijiy investitsiya kirib keldi, iqtisodiyot hajmi 2,5 barobardan ziyod oshdi. Joriy yilda yalpi ichki mahsulot hajmini 180 milliard dollardan oshirish maqsad qilingan. Sanoat, servis va qishloq xoʻjaligi sohalarida 5 million 700 mingta doimiy ish oʻrni yaratildi.
Davlat va xususiy sektor ishtirokida 1 million 500 ming oʻrinli maktablar, 342 ming oʻrinli maktabgacha taʼlim tashkilotlari va 62 ming oʻrinli shifoxonalar barpo etildi. 83 ming kilometr umumiy foydalanishdagi ichki yoʻllar qurildi hamda taʼmirlandi. 8 million aholi yashaydigan xonadonlarga ilk bor markazlashgan ichimlik suvi yetkazib berildi, yana 11,5 million aholining suv taʼminoti yaxshilandi. Oʻtgan oʻn yilda 650 ming oila yangi uy-joyga ega boʻldi.
– Yangi Oʻzbekistonning eng katta natijasi bu oʻzgargan inson, oʻz kuchiga ishongan fuqaro, ertangi kunga daxldorligini his qilayotgan jamiyatdir, – dedi Prezidentimiz.
Ana shu ezgu oʻzgarishlarga munosib hissa qoʻshayotgan fidoyi insonlarning 558 nafari mustaqillikning 35 yilligi munosabati bilan yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlandi.
– Har biringizning mashaqqatli mehnat yoʻlingiz, erishgan yutuqlaringiz, yurtimiz taraqqiyotiga qoʻshayotgan munosib hissangizni juda yaxshi bilaman, – dedi Prezidentimiz.
Mukofotlanganlar orasida Xorazm viloyatida koʻp yillar davomida bunyodkorlik ishlariga hissa qoʻshib, bugun nuroniylarga boshchilik qilayotgan Rustam Sultonov, Surxondaryoda choʻllarni oʻzlashtirish va dehqonchilikni rivojlantirishga umrini bagʻishlagan mehnat faxriysi Abdusattor Qurbonov bor.
Bekobod metallurgiya kombinatida uzoq yillardan buyon poʻlat erituvchi boʻlib ishlayotgan Gʻulomjon Turonovning “Xizmat koʻrsatgan sanoat xodimi” faxriy unvoni bilan taqdirlangani butun metallurglar mehnatiga berilgan yuksak bahodir.
Paxtachilik va gʻallachilikda yuksak natijalarga erishib, oʻz maktabini yaratgan namanganlik Ilhom Ziyovuddinov, yil davomida pilladan yuqori hosil olayotgan buxorolik Jamila Xudoyberdiyeva, chorvachilikda ilgʻor texnologiyalarni joriy etib, naslchilikni rivojlantirayotgan qoraqalpogʻistonlik Esenbay Aytimuratov hamda suv yoʻqotishlarini kamaytirish va energiya tejamkor tizimlarni tatbiq etishga hissa qoʻshayotgan samarqandlik irrigator Aslanqul Karimqulovning mehnati munosib eʼtirof etildi.
Prezidentimiz davlat mukofotini olgan har bir insonning mehnati va koʻrsatgan jasorati alohida eʼtirofga munosib ekanini taʼkidladi.
Shu kunlarda joylarda unvon, orden va medallarni qabul qilib olayotgan yurtdoshlarimizga ham samimiy tabriklar aytildi.

Самоотверженные соотечественники удостоены высоких государственных наград в преддверии Дня независимости
С участием Президента Шавката Мирзиёева состоялась церемония награждения группы соотечественников, удостоенных высоких государственных наград в связи с 35-летием независимости нашей страны.
В мероприятии глава нашего государства сердечно поздравил собравшихся с самым великим и самым дорогим праздником – 35-летием государственной независимости Республики Узбекистан.
– 35 лет – короткий по историческим меркам срок. Однако не будет преувеличением сказать, что прошедшие годы по своему масштабу, достижениям и результатам были достойны целого века, – отметил глава государства.
Как подчеркнул Президент нашей страны, истинным автором этих преобразований является наш трудолюбивый и благородный народ.
Подлинная ценность независимости проявляется в созидательном труде наших соотечественников – фермеров и дехкан, создающих достаток и благополучие в селах, учителей и наставников, воспитывающих и обучающих подрастающее поколение, врачей, спасающих человеческие жизни, учёных, работающих над новыми идеями и открытиями, промышленников и предпринимателей, создающих современные предприятия.
Отдельно отмечен вклад строителей и архитекторов, благоустраивающих города и сёла, представителей сфер культуры, искусства и спорта, государственных служащих, обеспечивающих доведение сути и результатов реформ до каждой махалли и каждой семьи, представителей старшего поколения и активистов махаллей, объединяющих людей на местах вокруг благих целей, а также военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, обеспечивающих мир и спокойствие в стране.
За последние десять лет в экономику нашей страны привлечено более 160 миллиардов долларов иностранных инвестиций, а объем экономики увеличился более чем в 2,5 раза. В текущем году поставлена цель довести объем валового внутреннего продукта до более чем 180 миллиардов долларов. В сферах промышленности, сервиса и сельского хозяйства создано 5 миллионов 700 тысяч постоянных рабочих мест.
При участии государства и частного сектора построены школы на 1 миллион 500 тысяч мест, учреждения дошкольного образования на 342 тысячи мест и больницы на 62 тысячи мест. Построено и отремонтировано 83 тысячи километров дорог общего пользования и внутренних дорог. 8 миллионов жителей впервые обеспечены централизованным питьевым водоснабжением, улучшилось водоснабжение еще 11,5 миллиона человек. За последние десять лет 650 тысяч семей получили новое жилье.
– Самый большой результат Нового Узбекистана – это изменившаяся жизнь, гражданин, уверенный в собственных силах, и общество, ощущающее свою сопричастность к будущему страны, – отметил Президент.
За значимый вклад в эти благие преобразования 558 самоотверженных соотечественников были удостоены высоких государственных наград в связи с 35-летием независимости.
– Я хорошо знаю непростой трудовой путь каждого из вас, ваши достижения и достойный вклад в развитие нашей страны, - отметил Президент.
Среди награжденных – Рустам Султонов, который на протяжении многих лет вносил вклад в созидательную работу в Хорезмской области, а сегодня ведет за собой представителей старшего поколения, а также ветеран труда Абдусаттор Курбонов, посвятивший свою жизнь освоению степи и развитию земледелия в Сурхандарьинской области.
Награждение почетным званием «Заслуженный работник промышленности» Гуломжона Туронова, на протяжении многих лет работающего сталеваром на Бекабадском металлургическом комбинате, стало высокой оценкой труда всего коллектива металлургов.
Достойно отмечен труд Ильхома Зиёвуддинова из Намангана, добившегося высоких результатов в хлопководстве и зерноводстве и создавшего собственную школу, Джамили Худойбердиевой из Бухары, ежегодно получающей высокие урожаи в шелководстве, Эсенбая Айтимуратова из Каракалпакстана, внедряющего передовые технологии в животноводстве и развивающего племенное дело, а также самаркандского ирригатора Асланкулa Каримкулова, вносящего вклад в сокращение потерь воды и внедрение энергосберегающих систем.
Президент нашей страны отметил, что труд и доблесть каждого человека, удостоенного государственной награды, заслуживают особого признания.
Глава государства также искренне поздравил соотечественников, которые в эти дни получают почетные звания, ордена и медали на местах.