O‘zbekistonda xususiylashtirish jarayonlari va davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish jadallashmoqda
O‘zbekistonda davlat aktivlarini realizatsiya qilishning yangi mexanizmlari joriy etilib, investorlar uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratilmoqda va xususiy sektorning imkoniyatlari kengaytirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2026-yil 28-avgustdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish va xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PF-177-son Farmoniga muvofiq, xususiylashtirish dasturi doirasida 84 ta xo‘jalik jamiyatidagi davlat ulushlari1 242 ta ko‘chmas mulk obyekti hamda tadbirkorlik va shaharsozlik maqsadlari uchun qariyb 8 ming gektar yer uchastkalari savdoga chiqarilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Prezidentimiz joriy yil avgust oyida boʻlib oʻtgan tadbirkorlar bilan 6-ochiq muloqotda ta'kidlab o'tdi.
Shuningdek, davlat ishtirokidagi 85 ta korxona tugatiladi yoki qayta tashkil etiladi.
Bundan tashqari, ilgari sotilmagan 84 ta aktiv boshlang‘ich narxi 1 million so‘m etib belgilanib, qayta auksionga chiqariladi.
Savdoga chiqariladigan aktivlarning umumiy qiymati 100 trillion so‘mni tashkil etadi. Ularni realizatsiya qilishdan yil yakuniga qadar kamida 14 trillion so‘m tushum olish kutilmoqda.
Farmon bilan tadbirkorlarning takliflari asosida davlat aktivlarini realizatsiya qilishning yangi mexanizmlari joriy etilib, ularni xarid qilish yanada qulaylashtiriladi.
Xususan, aktivni xarid qilishda avans to‘lovi 15 foiz etib belgilanadi (avval 35 foiz edi), qolgan miqdorni esa foiz hisoblanmagan holda bosqichma-bosqich to‘lash mumkin bo‘ladi (avval o‘rtacha 14 foiz ustama qo‘llanilgan).
Yirik bitimlar uchun qo‘shimcha to‘lov shartlari ham belgilanadi:
• aktiv qiymatini olti oy ichida to‘liq to‘lagan xaridorlarga 25 foiz miqdorida chegirma taqdim etiladi (avvalgi tartibga ko‘ra, to‘lov bir oy ichida to‘liq amalga oshirilganda 14 foiz chegirma berilgan);
• aktiv qiymatining 35 foizini uch oy ichida to‘lash sharti bilan qolgan miqdorni 5 yilgacha, 50 foizini olti oy ichida to‘lash sharti bilan esa 7 yilgacha foiz hisoblanmagan holda bo‘lib to‘lashga ruxsat etiladi.
Savdolarning samaradorligini oshirish maqsadida aktivlarni sotishning yangi mexanizmlari joriy etiladi. Agar aktiv uch oy davomida sotilmasa, narxni bosqichma-bosqich pasaytirish mexanizmi qo‘llaniladi.
Ayrim hollarda “gibrid auksion” mexanizmi ham qo‘llanilishi mumkin bo‘lib, u savdo jarayonida narxni pasaytirish va keyinchalik oshirish mexanizmlarini birlashtirish imkonini beradi.
Eng muhimi, ushbu yangi mexanizmlar va imtiyozlar davlat ishtirokidagi tijorat banklari balansidagi aktivlarni realizatsiya qilishda ham qo‘llanilishi mumkin.
Qabul qilingan hujjatda yer uchastkalarining investitsiyaviy jozibadorligini oshirishga alohida e’tibor qaratilgan. Yer uchastkalarini “tayyor paket” tamoyili asosida sotish mexanizmi joriy etilib, bunda muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanishning texnik shartlari va zarur ruxsat beruvchi hujjatlar oldindan tayyorlanadi.
Shu bilan birga, yirik davlat oliy ta’lim muassasalari va ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarini bosqichma-bosqich tijoratlashtirish hamda xususiy investorlar va moliyaviy vositalarni jalb etish imkoniyatlari yaratiladi.

В Узбекистане внедряются новые механизмы реализации государственных активов, создаются дополнительные условия для инвесторов и расширяются возможности для частного сектора.
Указом Президента Республики Узбекистан от 28 августа 2026 года № УП-177 “О дополнительных мерах по сокращению участия государства в экономике и ускорению процессов приватизации”, в рамках программы приватизации планируется выставить на торги новые государственные доли в 84 хозяйственных обществах, 1 242 объектов недвижимости и около 8 тысяч гектаров земельных участков для предпринимательских и градостроительных целей. Об этом ранее было озвучено Президентом на встрече с предпринимателями в формате открытого диалога в августе этого года.
Кроме того, предусмотрена ликвидация и реорганизация 85 предприятий с государственным участием.
Также 84 объекта, которые ранее не были проданы, будут повторно выставлены на аукцион со стартовой ценой “1 миллион сумов”.
Общая стоимость выставляемых на торги активов составляет 100 триллионов сумов. Ожидается, что от их реализации до конца года поступит не менее 14 триллионов сумов.
Указом внедряются новые механизмы реализации на основе предложений предпринимателей, которые сделают приобретение госактивов более доступным.
В частности, авансовый платеж при покупке предлагается установитьна уровне 15% (ранее он составлял 35%), оставшуюся сумму можно будет выплачивать поэтапно без начисления процентов (ранее применялась надбавка в среднем 14%).
Для крупных сделок предусмотрены дополнительные условия оплаты:
- покупатели, полностью оплатившие стоимость приобретенного актива в течение шести месяцев, смогут получить скидку в размере 25% (согласно прежнему порядку, скидка в размере 14% предоставлялась при полной оплате в течение 1 месяца);
- разрешается осуществлять выплаты в рассрочку без начисления процентов, сроком до 5 лет — при оплате 35% стоимости актива в течение 3 месяцев, сроком до 7 лет — при оплате 50% стоимости актива в течение 6 месяцев.
Для повышения эффективности торгов применяются новые механизмы продажи. Если актив не будет реализован в течение трех месяцев, будет применяться механизм пошагового снижения цены.
В отдельных случаях также может применяться механизм “гибридного аукциона”, позволяющий сочетать снижение и последующее повышение цены в ходе торгов.
Самое главное, данные новые механизмы и льготы разрешается применять при реализации активов, находящихся на балансе коммерческих банков с государственным участием.
В принятом документе отдельное внимание уделено повышению инвестиционной привлекательности земельных участков. Предусматривается механизм продажи земли по принципу “готового пакета” – с заранее подготовленными техническими условиями подключения к инженерным сетям и необходимыми разрешительными документами.
Вместе с этим будет осуществлена постепенная коммерциализация крупных государственных высших образовательных учреждений и специализированных медицинских центров с возможностью привлечения частных инвесторов, а также финансовых инструментов.
Реализация данных мер направлена на дальнейшее сокращение участия государства в конкурентных секторах экономики, развитие частного предпринимательства, повышение инвестиционной привлекательности страны и более эффективное использование государственных активов.