O‘zboshimchalik bilan qurilgan imoratlarga egalik huquqini e’tirof etish tartibi soddalashtirilmoqda
Matn: Oliy Majlis Senati tomonidan ma’qullangan yangi qonun hujjatlariga muvofiq, mamlakatimizda fuqarolarning mulkiy huquqlarini himoya qilish, ko‘chmas mulk bozorini qonuniylashtirish hamda yer munosabatlarini tartibga solish yo‘nalishida muhim yengilliklar va imtiyozlar joriy etilmoqda. Xususan, o‘zboshimchalik bilan egallangan yer uchastkalari hamda ularda barpo etilgan uy-joylar, bino va inshootlarga nisbatan mulk huquqini rasmiylashtirish jarayonlari sezilarli darajada soddalashtirildi.
Yangi qonunchilik normalariga ko‘ra belgilanayotgan asosiy qulayliklar:
• Arizalarni ko‘rib chiqish muddatlari 3 barobarga qisqartirildi: Fuqarolar tomonidan taqdim etilgan hujjatlarni ko‘rib chiqish va jamoatchilik uchun e’lon qilishning umumiy muddati 150 kundan 50 kunga tushirildi.
• Moliyaviy majburiyatlarni bo‘lib-bo‘lib to‘lash tizimi joriy etildi: O‘zboshimchalik bilan qurilgan inshootlarga mulk huquqini rasmiylashtirishda belgilangan bir martalik to‘lovni fuqarolarning iqtisodiy imkoniyatlaridan kelib chiqib, bosqichma-bosqich (bo‘lib-bo‘lib) to‘lash imkoniyati yaratilmoqda.
• 20 kun ichida to‘lov qilganlar uchun 50 foizlik chegirma: Yer uchastkasiga bo‘lgan ijara huquqini e’tirof etish uchun hisoblangan bir martalik to‘lovning 50 foizi 20 kunlik muddat ichida to‘langan taqdirda, fuqaro to‘lovning qolgan qismini to‘lashdan butunlay ozod etiladi.
• Kichik miqdordagi qarzdorliklar to‘siq bo‘lmaydi: Agar ob’yektga tegishli majburiy to‘lovlar bo‘yicha mavjud qarzdorlik summasi Bazaviy hisoblash miqdori (BHM)ning 30 baravarigacha (12 mln 360 ming so‘m) bo‘lsa, bu holat ushbu mulkka nisbatan egalik huquqini olishga monelik keltirib chiqarmaydi.
Ushbu islohotlar fuqarolarning ko‘p yillik muammolarini ijobiy hal etish, ularning mulkiy huquqlarini huquqiy jihatdan kafolatlash hamda ko‘chmas mulklarni qonuniy muomalaga kiritish orqali iqtisodiy faollikni oshirishga xizmat qiladi.

Упрощается порядок признания права собственности на самовольные постройки
Текст: В соответствии с новыми законодательными актами, одобренными Сенатом Олий Мажлиса, в нашей стране вводятся важные послабления и льготы в сфере защиты имущественных прав граждан, легализации рынка недвижимости и регулирования земельных отношений. В частности, значительно упрощены процессы оформления права собственности на самовольно захваченные земельные участки, а также возведенные на них жилые дома, здания и сооружения.
Основные преимущества, устанавливаемые новыми правовыми нормами:
• Сроки рассмотрения заявлений сокращены в 3 раза: Общий срок рассмотрения документов, представленных гражданами, и их публикации для общественности сокращен со 150 до 50 дней. Это предотвратит излишнюю бюрократию и потерю времени.
• Внедрена система рассрочки финансовых обязательств: При оформлении права собственности на самовольные постройки предоставляется возможность поэтапной (в рассрочку) уплаты установленного единовременного платежа, исходя из экономических возможностей граждан.
• Скидка 50% для уплативших в течение 20 дней: При уплате 50% от суммы начисленного единовременного платежа за признание права аренды на земельный участок в течение 20-дневного срока, гражданин полностью освобождается от уплаты оставшейся части.
• Незначительная задолженность не станет препятствием: Если сумма имеющейся задолженности по обязательным платежам за объект не превышает 30-кратного размера базовой расчетной величины (БРВ) (12 млн 360 тыс. сумов), данное обстоятельство не препятствует получению права собственности на это имущество.
Данные реформы послужат положительному решению многолетних проблем граждан, правовой гарантии их имущественных прав и повышению экономической активности за счет введения объектов недвижимости в законный оборот.