Давлат кўчмас мулкини бошқариш бўйича Гeрмания тажрибаси ўрганилди
27 август куни Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, Германия Федерал кўчмас мулк институти (BImA), Германия Федерал молия вазирлиги, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) ҳамда Indecon Consulting вакиллари иштирокида давлат кўчмас мулкини бошқариш масалаларига бағишланган онлайн семинар бўлиб ўтди.
Семинарнинг асосий мақсади давлат кўчмас мулкини бошқариш соҳасида Германия тажрибасини ўрганишзамонавий бошқарув механизмлари ва амалий ёндашувлар бўйича ўзаро тажриба алмашишдан иборат бўлди.
Тадбирни Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Соҳибжон Муродов очиб бериб, қуйидагиларни таъкидлади: «Германия давлат мулкини бошқариш соҳасида узоқ йиллик ва тизимли тажрибага эга. BImAнинг институционал тузилмаси ҳамда мулкни баҳолаш, сотиш ва ижарага бериш борасидаги шаффоф механизмлари биз учун ўта қимматли ўрганиш манбаидир. Германиянинг бой институционал тажрибасини ўрганиш Ўзбекистонда давлат активларини бошқариш тизимини янада такомиллаштириш, замонавий, рақамли ва шаффоф бошқарув тизимини шакллантиришда муҳим аҳамиятга эга.»
Тадбир давомида BImAнинг давлат кўчмас мулкини марказлашган ҳолда бошқаришдаги ўрни ва фаолияти, шунингдек, ушбу соҳада қўлланилаётган замонавий бошқарув ёндашувлари ҳақида маълумот берилди.
Жумладан, BImA вакиллари Джорг Музиал ва Роберт Эрфен Германияда федерал давлат кўчмас мулкини бошқариш тизими, объектларни самарали бошқариш ва улардан оқилона фойдаланиш бўйича амалий тажрибани тақдим этдилар. Семинар давомида давлат кўчмас мулки объектларини марказлашган бошқарувга ўтказиш, активларнинг рақамли реестрларини юритиш, объектларга техник хизмат кўрсатиш ҳамда фойдаланилмаётган ёки самарасиз фойдаланилаётган давлат мулкини иқтисодий муомалага жалб этиш бўйича ёндашувлар муҳокама қилинди.
Германия Федерал молия вазирлиги бўлими бошлиғи Д-р Клас Кристина ўз нутқида қуйидагиларни таъкидлади: «Бугунги кунда Ўзбекистон давлат активларини бошқариш тизимини такомиллаштириш ва хусусийлаштириш соҳасида жадал ислоҳотларни амалга оширмоқда. Давлат мулкини янада самарали ва замонавий бошқариш, хусусий секторнинг ролини кенгайтириш ҳамда активлар билан ишлашнинг янги механизмларини жорий этиш борасида изчил қадамлар ташланмоқда. Биз учун Германия тажрибаси билан ўртоқлашиш баробарида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ўзгаришлар билан яқиндан танишиш ҳам муҳим.»
Семинарда, шунингдек, Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги давлат активларини бошқариш соҳасидаги кўп йиллик ҳамкорликнинг бугунги кундаги аҳамияти қайд этилди. Ушбу ҳамкорлик доирасида давлат кўчмас мулкини бошқариш бўйича тажриба алмашинуви уч босқичда амалга оширилиши режалаштирилган.
Биринчи босқичда Агентлик мутахассислари учун онлайн ўқув семинарларини ташкил этиш, иккинчи босқичда Германия экспертларининг Ўзбекистонга ташрифини уюштириш ҳамда истиқболли ҳамкорлик йўналишларини белгилаш, учинчи босқичда эса Агентлик делегациясининг Германияга амалий ташрифини ташкил этиб, BImA фаолияти ва давлат кўчмас мулкини бошқариш механизмларини бевосита ўрганиш кўзда тутилган.
Семинар якунида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ҳамда давлат кўчмас мулкини бошқариш соҳасида илғор тажрибани ўрганиш ва келгусидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилдилар.
Мазкур семинар Ўзбекистонда давлат активларини, хусусан, давлат кўчмас мулкини бошқариш тизимини янада такомиллаштириш, илғор халқаро тажрибани ўрганиш ва замонавий бошқарув ёндашувларини амалиётга татбиқ этишга хизмат қилади.

Изучен опыт Германии в сфере управления государственной недвижимостью
27 августа состоялся онлайн-семинар, посвящённый вопросам управления государственной недвижимостью, с участием представителей Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан, Федерального института недвижимости Германии (BImA), Федерального министерства финансов Германии, Германского общества международного сотрудничества (GIZ) и Indecon Consulting.
Основной целью семинара стало изучение опыта Германии в сфере управления государственной недвижимостью, а также обмен опытом в области современных механизмов управления и практических подходов.
Открывая мероприятие, директор Агентства по управлению государственными активами Сохибжон Муродов отметил: «Германия обладает многолетним и системным опытом в сфере управления государственным имуществом. Институциональная структура BImA, а также прозрачные механизмы оценки, продажи и сдачи имущества в аренду являются для нас исключительно ценным источником для изучения. Изучение богатого институционального опыта Германии имеет важное значение для дальнейшего совершенствования системы управления государственными активами в Узбекистане, формирования современной, цифровой и прозрачной системы управления».
В ходе мероприятия была представлена информация о роли и деятельности BImA в централизованном управлении государственной недвижимостью, а также о современных подходах, применяемых в данной сфере.
В частности, представители BImA Йорг Музиаль и Роберт Эрфен представили практический опыт Германии в области управления федеральной государственной недвижимостью, эффективного управления объектами и их рационального использования. В ходе семинара были обсуждены механизмы передачи объектов государственной недвижимости в централизованное управление, ведение цифровых реестров активов, техническое обслуживание объектов, а также подходы к вовлечению неиспользуемого или неэффективно используемого государственного имущества в экономический оборот.
Руководитель подразделения Федерального министерства финансов Германии д-р Кристина Клас в своём выступлении отметила: «Сегодня Узбекистан демонстрирует проведение активных реформ в сфере совершенствования системы управления государственными активами и приватизации. Последовательно предпринимаются шаги по более эффективному и современному управлению государственным имуществом, расширению роли частного сектора и внедрению новых механизмов работы с активами. Для нас важно не только делиться опытом Германии, но и ближе знакомиться с изменениями, происходящими в Узбекистане».
В ходе семинара также была отмечена актуальность многолетнего сотрудничества между Узбекистаном и Германией в сфере управления государственными активами. В рамках данного сотрудничества обмен опытом в сфере управления государственной недвижимостью планируется осуществлять в три этапа.
На первом этапе предусматривается проведение онлайн-обучающих семинаров для специалистов Агентства, на втором этапе — организация визита немецких экспертов в Узбекистан и определение перспективных направлений сотрудничества, на третьем этапе — организация практического визита делегации Агентства в Германию для непосредственного изучения деятельности BImA и механизмов управления государственной недвижимостью.
По итогам семинара участники получили ответы на интересующие их вопросы, а также обсудили изучение передового опыта в сфере управления государственной недвижимостью и перспективные направления дальнейшего сотрудничества.
Проведение семинара будет способствовать дальнейшему совершенствованию системы управления государственными активами, в частности государственной недвижимостью, в Узбекистане, изучению передового международного опыта и внедрению современных подходов к управлению на практике.