Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 6 апрель куни иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартириш ва хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштиришга доир таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда кейинги йилларда хусусий секторни ривожлантириш ва инвестициялар жалб қилиш бўйича салмоқли ишлар амалга оширилди. Бугунги кунда иқтисодиётда давлат улуши 42 фоизни, давлат иштирокидаги корхоналарнинг сони эса 1 минг 685 тани ташкил этмоқда. Хусусан, ўтган йили қарийб 30 триллион сўмлик давлат активлари хусусийлаштирилиб, бюджетга 10 триллион сўмдан ортиқ тушум таъминланди. Ер участкаларини сотиш ҳажми ҳам изчил ошиб, 6 триллион сўмлик натижага эришилди.
Хусусийлаштиришдан манфаатдорлик тизими жорий этилиб, вилоятларда 2,6 триллион сўм, маҳаллаларда эса 7 миллиард сўм маблағ қолди. Давлат корхоналари эса бюджетга 49 триллион сўм дивиденд тўлади. Умуман, сўнгги беш йилда хусусийлаштириш ҳисобидан давлат корхоналари сони 60 фоизга камайди.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда соҳада ҳал этилиши лозим бўлган масалалар ҳам борлиги кўрсатиб ўтилди.
Энг аввало, хусусийлаштириш жараёнларида иш ўринларини сақлаб қолиш, янги мулкдорлар томонидан замонавий технологиялар жорий этилиши ва ишлаб чиқариш самарадорлиги оширилиши бўйича талабларни кучайтириш зарурлиги таъкидланди. Ўтган йили самарасиз ишлаётган давлат корхоналарининг сони 362 тага етгани бу борадаги ишларни янада жадаллаштиришни талаб қилади.
Тақдимотда давлат корхоналарини таҳлил қилиш тизимида замонавий рақамли воситалар ва сунъий интеллект имкониятларидан етарли даражада фойдаланилмаётгани қайд этилди. Молиявий ҳолати оғирлашган 451 та корхона 2024 йилда 14 триллион сўм, ўтган йили эса 362 та корхона 4 триллион сўм зарар кўргани айтилди. Шу муносабат билан давлат иштирокидаги корхоналар фаолиятини чуқур таҳлил қилиш, молиявий барқарорлигини баҳолаш ва муаммоларни барвақт аниқлашнинг янги механизмини жорий этиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Хусусийлаштиришда таҳлилий ёндашув етарлича қўлланилмаётгани қайд этилди. Бундан буён мазкур жараён тармоқ ёндашуви асосида ташкил этилиб, ҳар бир соҳа алоҳида таҳлил қилиниши, унинг ижтимоий-иқтисодий оқибатлари баҳоланиши, рақобат муҳити ўрганилиши ҳамда таклифлар шу асосда ишлаб чиқилиши белгиланди.
Ҳудудларда давлат мулкидан оқилона фойдаланиш, бўш турган майдонларни иқтисодий фаолиятга жалб қилиш бўйича мавжуд имкониятлар тўлиқ ишга солинмаётгани қайд этилди. Шу муносабат билан давлат кўчмас мулки объектларини босқичма-босқич ягона бошқарув тизимига ўтказиш, бир ходимга тўғри келадиган ўртача майдонни 27 квадрат метрдан 12-15 квадрат метргача қисқартириш таклиф этилди. Бу орқали 4,9 миллион квадрат метр майдонни иқтисодий айланмага киритиш, бўш биноларни савдо ва ижарага чиқариш, шунингдек, сақлаш ва коммунал харажатларни қисқартириш имконияти яратилади.
Йиғилишда тадбиркорларга ажратилган, лекин иқтисодий айланмага тўлиқ киритилмаган ер участкалари масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, 2022-2025 йилларда берилган 11,4 минг гектар ернинг 3,1 минг гектарида иқтисодий фаолият тўлиқ йўлга қўйилмагани таъкидланди.
Шу боис, ер участкаларининг ҳақиқий ҳолатини онлайн мониторинг қилиш, уларни тайёр лойиҳалар асосида аукционга чиқариш ва инвестиция киритиш шартини кучайтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Бунинг учун “E-auksion”, “Yerelektron”, Ўзбеккосмос агентлиги, “Шаффоф қурилиш” ва “UzKAD” каби ахборот тизимларини ўзаро интеграция қилган ҳолда самарали фойдаланилмаётган ерларни аниқлаш тизимини жорий этиш таклиф қилинди.
Ушбу ерларни иқтисодий айланмага киритишда жойлардаги ҳокимликларнинг ролини ошириш топширилди. Эндиликда тадбиркорлик мақсадлари учун ер майдонлари рухсат берувчи ҳужжатлари билан бирга тайёр бизнес лойиҳаси сифатида аукционга чиқарилади.
Шунингдек, йирик активлар, жумладан, “UzAuto Motors” ва унинг таркибидаги корхоналар, “Навоийазот”, иссиқлик электр станцияларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ишлари ҳақида ахборот берилди.
Давлат активларини бошқариш агентлигида рақамли технологиялар лойиҳа офисини ташкил этиш таклифи билдирилди. Ушбу тизим доирасида хусусийлаштиришнинг барча жараёнлари онлайн кузатиб борилади, давлат корхоналарининг молиявий таҳлили ва тушумларни тақсимлаш жараёнларига сунъий интеллект элементлари жорий қилинади.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётда давлат иштирокини янада қисқартириш, активлардан самарали фойдаланиш ва хусусийлаштириш жараёнларини замонавий ёндашувлар асосида тезлаштириш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Обсуждены вопросы сокращения присутствия государства в экономике
Президент Шавкат Мирзиёев 6 апреля ознакомился с презентацией предложений по сокращению государственного присутствия в экономике и ускорению процессов приватизации.
В последние годы в нашей стране проведена масштабная работа по развитию частного сектора и привлечению инвестиций. Сегодня доля государства в экономике составляет 42 процента, а количество предприятий с государственным участием – 1685. В частности, в прошлом году были приватизированы государственные активы на сумму почти 30 триллионов сумов, что обеспечило поступления в бюджет в объеме более 10 триллионов сумов. Последовательно растет и объем продажи земельных участков, который достиг 6 триллионов сумов.
Введена система материальной заинтересованности в приватизации, в результате чего в распоряжении регионов осталось 2,6 триллиона сумов, а в махаллях – 7 миллиардов сумов. Государственные предприятия выплатили в бюджет 49 триллионов сумов в виде дивидендов. В целом за последние пять лет количество государственных предприятий в результате приватизации сократилось на 60 процентов.
На совещании, прошедшем в критическом духе, отмечено, что в сфере сохраняются вопросы, требующие решения.
Необходимо усилить требования к новым собственникам по сохранению рабочих мест, внедрению современных технологий и повышению эффективности производства. Число неэффективных государственных предприятий в прошлом году достигло 362, что требует ускорения этой работы.
При этом в системе анализа государственных предприятий пока не в полной мере используются современные цифровые инструменты и возможности искусственного интеллекта. В 2024 году 451 предприятие со сложным финансовым положением понесло убытки на 14 триллионов сумов, а в прошлом году потери 362 предприятий составили 4 триллиона сумов. В связи с этим предстоит провести углубленный анализ деятельности государственных предприятий, внедрить новый механизм оценки их финансовой устойчивости и наладить раннее выявление проблем.
В процессе приватизации пока недостаточно применяется аналитический подход. Поэтому эту работу решено выстраивать по отраслевому принципу: отдельно анализировать каждый сектор, оценивать его социально-экономические последствия, изучать конкурентную среду и на этой основе готовить предложения.
Отдельное внимание уделено рациональному использованию государственной собственности в регионах и вовлечению пустующих площадей в экономический оборот. Для этого предложено поэтапно внедрить единую систему управления такими объектами и сократить среднюю площадь на одного сотрудника с 27 до 12–15 квадратных метров. Это позволит ввести в экономический оборот 4,9 миллиона квадратных метров площадей, выставить на продажу и передать в аренду свободные здания, а также снизить расходы на содержание и коммунальные услуги.
На совещании также особое внимание было уделено вопросу земельных участков, выделенных предпринимателям, но так и не вовлеченных в экономический оборот. В частности, отмечено, что на 3,1 тысячи гектаров из 11,4 тысячи гектаров земли, выделенных в 2022–2025 годах, экономическая деятельность в полном объеме так и не была организована.
В связи с этим указано на необходимость онлайн-мониторинга фактического состояния земельных участков, выставления их на аукцион на основе готовых проектов и усиления критериев участия в инвестиционных проектах. Для этого предложено внедрить систему эффективного выявления неиспользуемых земель путем интеграции таких информационных систем, как «E-auksion», «Yerelektron», системы агентства «Узбеккосмос», «Shaffof qurilish» и «UzKAD». Поручено усилить роль хокимиятов на местах в вовлечении таких земель в экономический оборот.
Определено, что впредь земельные участки для целей предпринимательства будут выставляться на аукцион в виде готового бизнес-проекта вместе с разрешительной документацией.
Также доложено о ходе подготовительной работы по приватизации крупных активов, в частности компании «UzAuto Motors» и входящих в ее состав предприятий, а также «Навоийазот» и тепловых электростанций.
Предложено создать в Агентстве по управлению государственными активами проектный офис цифровых технологий. В рамках этой системы планируется осуществлять онлайн-мониторинг всех процессов приватизации, внедрить элементы искусственного интеллекта в финансовый анализ государственных предприятий и процессы распределения поступлений.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по дальнейшему сокращению государственного присутствия в экономике, эффективному использованию активов и ускорению процессов приватизации на основе современных подходов.