Тойлоқ туманида "Долзарб 40 кунлик" тадбирлари: "Тараққиёт" МФЙда хонадонбай ўрганишлар ўтказилмоқда
Юртимизда аҳоли фаровонлигини ошириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни ҳар тарафлама қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг барқарор даромад манбаларига эга бўлишини таъминлаш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, "Долзарб 40 кунлик" тадбирлари доирасида Давлат активларини бошқариш агентлиги Самарқанд вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан Тойлоқ туманидаги "Тараққиёт" маҳалла фуқаролар йиғинида хонадонбай ўрганиш ва амалий кўмак бериш тадбирлари ташкил этилди.
Бошқарма масъул ходимлари ҳудуддаги эҳтиёжманд ва доимий даромадга эга бўлмаган оилалар хонадонларига бевосита ташриф буюриб, уларнинг ижтимоий-иқтисодий аҳволини ўргандилар ҳамда ҳар бир оила кесимида аниқ чоралар белгиламоқдалар.
Тадбирлар давомида фуқароларнинг даромадларини ошириш ва уларни ижтимоий реестрдан босқичма-босқич чиқариш йўналишида қуйидаги амалий ёрдамлар таклиф этилмоқда ҳамда амалиётга татбиқ этилмоқда:
• Бандликни таъминлаш: Фуқароларнинг мутахассислиги ва меҳнат кўникмаларидан келиб чиққан ҳолда уларни доимий иш ўринларига жойлаштириш чоралари кўрилмоқда.
• Тадбиркорликни ривожлантириш: Ўз фаолиятини йўлга қўйиш истагида бўлган фуқароларга имтиёзли банк кредитлари ажратиш бўйича тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилмоқда.
• Молиявий қўллаб-қувватлаш: Даромад келтирувчи фаолиятини кенгайтириш, томорқадан самарали фойдаланиш ҳамда касаначиликни йўлга қўйиш учун фоизсиз ссудалар таклиф этилмоқда.
Кўрилаётган ушбу амалий чоралар ва кўрсатилаётган манзилли кўмаклар натижасида ҳудуддаги кўплаб эҳтиёжманд оилаларнинг тайинли даромад манбаига эга бўлиши ва пировардида ижтимоий кўмак рўйхатларидан чиқарилиши таъминланмоқда.
Аҳоли фаровонлигини ошириш ва уларга муносиб турмуш шароитларини яратишга қаратилган бу каби амалий мулоқотлар ва хонадонбай ўрганишлар давом эттирилади.

Мероприятия «Активные 40 дней» в Тайлакском районе: в ССГ «Тараккиёт» проводятся подворные обходы
В нашей стране осуществляются системные меры по повышению благосостояния населения, всесторонней поддержке семей, нуждающихся в социальной защите, и обеспечению их стабильными источниками дохода.
В частности, в рамках акции «Активные 40 дней» Самаркандским областным территориальным управлением Агентства по управлению государственными активами в сходе граждан махалли «Тараккиёт» Тайлакского района организованы подворные обходы и оказание практической помощи.
Ответственные сотрудники управления посетили дома малообеспеченных семей и граждан, не имеющих постоянного дохода, изучили их социально-экономическое положение и определили адресные меры по каждой семье.
В ходе мероприятий в целях повышения доходов граждан и их постепенного вывода из социального реестра предлагаются и реализуются следующие виды практической помощи:
Обеспечение занятости: Принимаются меры по трудоустройству граждан на постоянные рабочие места с учетом их специальности и трудовых навыков.
Развитие предпринимательства: Для граждан, изъявивших желание начать собственное дело, оформляются документы на получение льготных банковских кредитов.
Финансовая поддержка: Предлагаются беспроцентные ссуды для расширения доходной деятельности, эффективного использования приусадебных участков и организации надомного труда.
В результате принимаемых практических мер и оказываемой адресной помощи многие нуждающиеся семьи обретают стабильный источник дохода и выводятся из списков социальной поддержки.
Подобные практические диалоги и подворные обходы, направленные на повышение благосостояния населения и создание достойных условий жизни, продолжаются.