E-AUKSION" платформасида 14-июл куни ўтказилган онлайн савдолар натижалари таҳлили
14-июл санасида "E-AUKSION" электрон савдо платформаси орқали навбатдаги онлайн аукцион савдолари муваффақиятли ўтказилди. Савдолар доирасида жами 474 та лот онлайн аукционга чиқарилди.
Ўтказилган савдо якунларига кўра, умумий бошланғич нархи 17,4 миллиард сўм бўлган 316 та лот инвестор ва тадбиркорлар томонидан 21,9 миллиард сўмга реализация қилинди. Мазкур савдоларда жами 602 нафар юридик ва жисмоний шахслар фаол иштирок этди.
Сотилган мулклар тоифалар бўйича таҳлили
Аукционда сотилган лотларнинг йўналишлар ва иқтисодий кўрсаткичлар кесимидаги батафсил таҳлили қуйидаги жадвалда акс эттирилган:
Мулк тоифаси Сотилган лотлар сони (та) Бошланғич нархи (млрд сўм) Сотилган нархи (млрд сўм) Қўшимча кўрсаткичлар
Давлат иштирокидаги корхоналар мулклари 13 10.7 10.7
Саноат ва тадбиркорлик ер участкалари 33 1.8 1.9 Жами ер майдони: 3.4 гектар
Қишлоқ хўжалиги ер участкалари 243 4.2 7.8
Бошқа турдаги активлар 27 0.7 1.5
ЖАМИ 316 17.4 21.9
Ҳудудлар кесимидаги йирик битимлар
Ўтказилган аукцион савдоларида республикамиз ҳудудларидаги қуйидаги истиқболли объектлар юқори нархларда реализация қилинди:
• Самарқанд вилояти, Нуробод тумани: Халқаро йўллар бўйида замонавий хизмат кўрсатиш объектларини ташкил этиш учун мўлжалланган ер участкаси сотувга қўйилди. Бошланғич баҳоси 0.3 миллиард сўм бўлган ушбу ер майдони аукцион натижасида 0.4 миллиард сўмга сотилди.
• Хоразм вилояти, Урганч тумани: Тасдиқланган мастер-режа асосида кўп қаватли турар-жой бинолари қуриш ҳуқуқини берувчи ер участкаси савдога чиқарилди. Бошланғич нархи 0.2 миллиард сўм бўлган ушбу лот якунда инвестор томонидан 0.3 миллиард сўмга харид қилинди.
• Жиззах вилояти, Жиззах шаҳри: Шаҳар ҳудудида жойлашган, бошланғич нархи 0.5 миллиард сўм бўлган нотурар-жой биноси рақобатли савдолардан сўнг 0.9 миллиард сўмга реализация қилинди.
Жорий савдолардаги фаол таклифлар
Бугунги кунда тадбиркорлик субъектлари ва фуқаролар учун мамлакатимиз бўйлаб инвестиция киритиш имкониятлари янада кенгайтирилган. Ҳозирги вақтда "E-AUKSION" платформасида умумий бошланғич қиймати 31 триллион сўмни ташкил этувчи 113 265 та фаол лот онлайн савдоларда турибди.

Analysis of Online Auction Results Held on July 14 on the "E-AUKSION" Platform
On July 14, regular online auctions were successfully held on the "E-AUKSION" electronic trading platform. A total of 474 lots were put up for auction.
According to the results, 316 lots with a total starting price of 17.4 billion UZS were sold to investors and entrepreneurs for 21.9 billion UZS. A total of 602 legal entities and individuals actively participated in the bidding.
Analysis of Sold Properties by Categories
A detailed analysis of the sold lots by sectors and financial indicators is presented in the table below:
Property Category Number of Lots Sold Starting Price (billion UZS) Selling Price (billion UZS) Additional Indicators
Assets of enterprises with state share 13 10.7 10.7
Land plots for business and industry 33 1.8 1.9 Total area: 3.4 hectares
Agricultural land plots 243 4.2 7.8
Other assets 27 0.7 1.5
TOTAL 316 17.4 21.9
Major Transactions by Regions
During the auctions, the following high-potential properties in the regions were sold at competitive prices:
• Samarkand Region, Nurabad District: A land plot intended for the establishment of modern roadside service facilities along international highways, with a starting price of 0.3 billion UZS, was sold for 0.4 billion UZS.
• Khorezm Region, Urgench District: A land plot for the construction of multi-story residential buildings based on the approved master plan, with a starting price of 0.2 billion UZS, was purchased by an investor for 0.3 billion UZS.
• Jizzakh Region, Jizzakh City: Non-residential property in the city area, with a starting price of 0.5 billion UZS, was sold for 0.9 billion UZS after highly competitive bidding.
Active Offers in Current Bidding
Today, investment opportunities across the country have been significantly expanded for businesses and citizens. Currently, there are 113,265 active lots with a total starting value of 31 trillion UZS available for online bidding on the "E-AUKSION" platform.