E-AUKSION" платформасида 14-июл куни ўтказилган онлайн савдолар натижалари таҳлили
14-июл санасида "E-AUKSION" электрон савдо платформаси орқали навбатдаги онлайн аукцион савдолари муваффақиятли ўтказилди. Савдолар доирасида жами 474 та лот онлайн аукционга чиқарилди.
Ўтказилган савдо якунларига кўра, умумий бошланғич нархи 17,4 миллиард сўм бўлган 316 та лот инвестор ва тадбиркорлар томонидан 21,9 миллиард сўмга реализация қилинди. Мазкур савдоларда жами 602 нафар юридик ва жисмоний шахслар фаол иштирок этди.
Сотилган мулклар тоифалар бўйича таҳлили
Аукционда сотилган лотларнинг йўналишлар ва иқтисодий кўрсаткичлар кесимидаги батафсил таҳлили қуйидаги жадвалда акс эттирилган:
Мулк тоифаси Сотилган лотлар сони (та) Бошланғич нархи (млрд сўм) Сотилган нархи (млрд сўм) Қўшимча кўрсаткичлар
Давлат иштирокидаги корхоналар мулклари 13 10.7 10.7
Саноат ва тадбиркорлик ер участкалари 33 1.8 1.9 Жами ер майдони: 3.4 гектар
Қишлоқ хўжалиги ер участкалари 243 4.2 7.8
Бошқа турдаги активлар 27 0.7 1.5
ЖАМИ 316 17.4 21.9
Ҳудудлар кесимидаги йирик битимлар
Ўтказилган аукцион савдоларида республикамиз ҳудудларидаги қуйидаги истиқболли объектлар юқори нархларда реализация қилинди:
• Самарқанд вилояти, Нуробод тумани: Халқаро йўллар бўйида замонавий хизмат кўрсатиш объектларини ташкил этиш учун мўлжалланган ер участкаси сотувга қўйилди. Бошланғич баҳоси 0.3 миллиард сўм бўлган ушбу ер майдони аукцион натижасида 0.4 миллиард сўмга сотилди.
• Хоразм вилояти, Урганч тумани: Тасдиқланган мастер-режа асосида кўп қаватли турар-жой бинолари қуриш ҳуқуқини берувчи ер участкаси савдога чиқарилди. Бошланғич нархи 0.2 миллиард сўм бўлган ушбу лот якунда инвестор томонидан 0.3 миллиард сўмга харид қилинди.
• Жиззах вилояти, Жиззах шаҳри: Шаҳар ҳудудида жойлашган, бошланғич нархи 0.5 миллиард сўм бўлган нотурар-жой биноси рақобатли савдолардан сўнг 0.9 миллиард сўмга реализация қилинди.
Жорий савдолардаги фаол таклифлар
Бугунги кунда тадбиркорлик субъектлари ва фуқаролар учун мамлакатимиз бўйлаб инвестиция киритиш имкониятлари янада кенгайтирилган. Ҳозирги вақтда "E-AUKSION" платформасида умумий бошланғич қиймати 31 триллион сўмни ташкил этувчи 113 265 та фаол лот онлайн савдоларда турибди.

14 июля на электронной торговой платформе "E-AUKSION" успешно прошли очередные онлайн-аукционы. В рамках торгов на аукцион было выставлено в общей сложности 474 лота.
По итогам торгов 316 лотов со стартовой стоимостью 17,4 миллиарда сумов были реализованы инвесторам и предпринимателям за 21,9 миллиарда сумов. В данных торгах приняли активное участие 602 юридических и физических лица.
Анализ проданного имущества по категориям
Подробный анализ реализованных лотов в разрезе направлений и финансово-экономических показателей представлен в следующей таблице:
| Категория имущества | Количество проданных лотов (шт.) | Стартовая стоимость (млрд сумов) | Стоимость реализации (млрд сумов) | Дополнительные показатели |
| Имущество предприятий с государственным участием | 13 | 10.7 | 10.7 | — |
| Земельные участки для предпринимательства | 33 | 1.8 | 1.9 | Общая площадь: 3.4 га |
| Сельскохозяйственные земельные участки | 243 | 4.2 | 7.8 | — |
| Прочие активы | 27 | 0.7 | 1.5 | — |
| ИТОГО | 316 | 17.4 | 21.9 | — |
Крупные сделки в разрезе регионов
В ходе проведенных аукционных торгов по высоким ценам были реализованы следующие перспективные объекты в регионах нашей республики:
Самаркандская область, Нурабадский район: Земельный участок, предназначенный для создания современных объектов придорожного сервиса вдоль международных дорог, при стартовой цене 0.3 миллиарда сумов был продан за 0.4 миллиарда сумов.
Хорезмская область, Ургенчский район: Земельный участок для строительства многоэтажных жилых домов на основе утвержденного мастер-плана при стартовой стоимости 0.2 миллиарда сумов был приобретен инвестором за 0.3 миллиарда сумов.
Джизакская область, город Джизак: Нежилое помещение в черте города со стартовой ценой 0.5 миллиарда сумов по итогам конкурентных торгов было реализовано за 0.9 миллиарда сумов.
Активные предложения на текущих торгах
На сегодняшний день возможности для инвестирования по всей стране значительно расширены для субъектов предпринимательства и граждан. В настоящее время на платформе "E-AUKSION" на онлайн-торги выставлено 113 265 активных лотов общей стартовой стоимостью 31 триллион сумов.
Информационная служба Самаркандского областного управления Агентства по управлению государственными активами