E-AUKSION" платформасида 16-июль куни ўтказилган онлайн савдолар натижалари таҳлили
16-июль санасида "E-AUKSION" электрон савдо платформаси орқали навбатдаги онлайн аукцион савдолари муваффақиятли ўтказилди. Савдолар доирасида жами 614 та лот онлайн аукционга чиқарилди.
Ўтказилган савдо якунларига кўра, умумий бошланғич нархи 55,3 миллиард сўм бўлган 550 та лот инвестор ва тадбиркорлар томонидан 60 миллиард сўмга реализация қилинди. Мазкур савдоларда жами 1 283 нафар юридик ва жисмоний шахслар фаол иштирок этди.
Сотилган мулклар тоифалар бўйича таҳлили
Аукционда сотилган ва ижарага берилган лотларнинг йўналишлар ҳамда иқтисодий кўрсаткичлар кесимидаги батафсил таҳлили қуйидаги жадвалда акс эттирилган:
Мулк тоифаси Сотилган лотлар сони (та) Бошланғич нархи (млрд сўм) Сотилган нархи (млрд сўм) Қўшимча кўрсаткичлар
Давлат активлари 12 22.2 23.3
Давлат мулки ижараси 57 0.8 1.7
Давлат иштирокидаги корхоналар мулклари 83 11.5 11.8
Саноат ва тадбиркорлик ер участкалари 42 1.6 2.2 Жами ер майдони: 1.9 гектар
Қишлоқ хўжалиги ер участкалари 224 4.0 5.2
Суд ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш 44 13.4 13.4
Бошқа турдаги активлар 88 1.8 2.4
ЖАМИ 550 55.3 60.0
Ҳудудлар кесимидаги йирик битимлар
Ўтказилган аукцион савдоларида республикамиз ҳудудларидаги қуйидаги истиқболли объектлар юқори рақобат остида реализация қилинди:
• Самарқанд вилояти, Самарқанд шаҳри: Давлат активларини бошқариш агентлигининг ҳудудий бошқармаси балансидаги, бошланғич баҳоси 12.7 миллиард сўм бўлган омборхона биноси аукцион натижасида 13.3 миллиард сўмга сотилди.
• Самарқанд вилояти, Самарқанд шаҳри (Ижара): Мактаб балансидаги бинонинг хоналари ижарага берилди. Бошланғич йиллик ижара нархи 0.02 миллиард сўм бўлган ушбу объект якунда 0.3 миллиард сўмга ижарага берилди.
• Хоразм вилояти, Урганч тумани: Тасдиқланган мастер-режа асосида кўп қаватли турар-жой бинолари ва мажмуалари қуриш ҳуқуқини берувчи 28 сотих ер участкаси савдога чиқарилди. Бошланғич нархи 0.5 миллиард сўм бўлган ушбу лот якунда инвестор томонидан 0.6 миллиард сўмга харид қилинди.
• Фарғона вилояти, Учкўприк тумани: Суд ва ижро ҳужжатлари йўналишида бошланғич нархи 0.4 миллиард сўм бўлган якка тартибдаги турар жой қизғин савдолардан сўнг 1.9 миллиард сўмга реализация қилинди.
Жорий савдолардаги фаол таклифлар
Ҳозирги вақтда "E-AUKSION" платформасида умумий бошланғич қиймати 29.5 триллион сўмни ташкил этувчи 113 141 та фаол лот онлайн савдоларда турибди. Тадбиркорлар ва инвесторлар платформада рўйхатдан ўтган ҳолда ўзларига маъқул бўлган объектларни харид қилишлари мумкин.

Analysis of Online Auction Results Held on July 16 on the "E-AUKSION" Platform
On July 16, regular online auctions were successfully held on the "E-AUKSION" electronic trading platform. A total of 614 lots were put up for auction.
According to the results, 550 lots with a total starting price of 55.3 billion UZS were sold to investors and entrepreneurs for 60 billion UZS. A total of 1,283 legal entities and individuals actively participated in the bidding.
Analysis of Sold and Leased Properties by Categories
A detailed analysis of the sold and leased lots by sectors and financial indicators is presented in the table below:
Property Category Number of Lots Sold Starting Price (billion UZS) Selling Price (billion UZS) Additional Indicators
State Assets 12 22.2 23.3
Lease of State Property 57 0.8 1.7
Assets of enterprises with state share 83 11.5 11.8
Land plots for business and industry 42 1.6 2.2 Total area: 1.9 hectares
Agricultural land plots 224 4.0 5.2
Execution of judicial and other acts 44 13.4 13.4
Other assets 88 1.8 2.4
TOTAL 550 55.3 60.0
Major Transactions by Regions
During the auctions, the following high-potential properties in the regions were sold at highly competitive prices:
• Samarkand Region, Samarkand City: A warehouse building on the balance sheet of the regional department of the State Assets Management Agency, with a starting price of 12.7 billion UZS, was sold for 13.3 billion UZS.
• Samarkand Region, Samarkand City (Lease): Premises in the building on the balance sheet of the school, with a starting annual lease price of 0.02 billion UZS, were leased for 0.3 billion UZS.
• Khorezm Region, Urgench District: A land plot of 28 sotoks, intended for the construction of multi-story residential buildings and complexes based on the approved master plan, with a starting price of 0.5 billion UZS, was purchased by an investor for 0.6 billion UZS.
• Fergana Region, Uchkuprik District: In the category of execution of judicial documents, an individual residential house with a starting price of 0.4 billion UZS was sold for 1.9 billion UZS after intense bidding.
Active Offers in Current Bidding
Currently, there are 113,141 active lots with a total starting value of 29.5 trillion UZS available for online bidding on the "E-AUKSION" platform. Businesses and investors can register on the platform and apply for the properties of their interest.