E-AUKSION" платформасида 16-июль куни ўтказилган онлайн савдолар натижалари таҳлили
16-июль санасида "E-AUKSION" электрон савдо платформаси орқали навбатдаги онлайн аукцион савдолари муваффақиятли ўтказилди. Савдолар доирасида жами 614 та лот онлайн аукционга чиқарилди.
Ўтказилган савдо якунларига кўра, умумий бошланғич нархи 55,3 миллиард сўм бўлган 550 та лот инвестор ва тадбиркорлар томонидан 60 миллиард сўмга реализация қилинди. Мазкур савдоларда жами 1 283 нафар юридик ва жисмоний шахслар фаол иштирок этди.
Сотилган мулклар тоифалар бўйича таҳлили
Аукционда сотилган ва ижарага берилган лотларнинг йўналишлар ҳамда иқтисодий кўрсаткичлар кесимидаги батафсил таҳлили қуйидаги жадвалда акс эттирилган:
Мулк тоифаси Сотилган лотлар сони (та) Бошланғич нархи (млрд сўм) Сотилган нархи (млрд сўм) Қўшимча кўрсаткичлар
Давлат активлари 12 22.2 23.3
Давлат мулки ижараси 57 0.8 1.7
Давлат иштирокидаги корхоналар мулклари 83 11.5 11.8
Саноат ва тадбиркорлик ер участкалари 42 1.6 2.2 Жами ер майдони: 1.9 гектар
Қишлоқ хўжалиги ер участкалари 224 4.0 5.2
Суд ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш 44 13.4 13.4
Бошқа турдаги активлар 88 1.8 2.4
ЖАМИ 550 55.3 60.0
Ҳудудлар кесимидаги йирик битимлар
Ўтказилган аукцион савдоларида республикамиз ҳудудларидаги қуйидаги истиқболли объектлар юқори рақобат остида реализация қилинди:
• Самарқанд вилояти, Самарқанд шаҳри: Давлат активларини бошқариш агентлигининг ҳудудий бошқармаси балансидаги, бошланғич баҳоси 12.7 миллиард сўм бўлган омборхона биноси аукцион натижасида 13.3 миллиард сўмга сотилди.
• Самарқанд вилояти, Самарқанд шаҳри (Ижара): Мактаб балансидаги бинонинг хоналари ижарага берилди. Бошланғич йиллик ижара нархи 0.02 миллиард сўм бўлган ушбу объект якунда 0.3 миллиард сўмга ижарага берилди.
• Хоразм вилояти, Урганч тумани: Тасдиқланган мастер-режа асосида кўп қаватли турар-жой бинолари ва мажмуалари қуриш ҳуқуқини берувчи 28 сотих ер участкаси савдога чиқарилди. Бошланғич нархи 0.5 миллиард сўм бўлган ушбу лот якунда инвестор томонидан 0.6 миллиард сўмга харид қилинди.
• Фарғона вилояти, Учкўприк тумани: Суд ва ижро ҳужжатлари йўналишида бошланғич нархи 0.4 миллиард сўм бўлган якка тартибдаги турар жой қизғин савдолардан сўнг 1.9 миллиард сўмга реализация қилинди.
Жорий савдолардаги фаол таклифлар
Ҳозирги вақтда "E-AUKSION" платформасида умумий бошланғич қиймати 29.5 триллион сўмни ташкил этувчи 113 141 та фаол лот онлайн савдоларда турибди. Тадбиркорлар ва инвесторлар платформада рўйхатдан ўтган ҳолда ўзларига маъқул бўлган объектларни харид қилишлари мумкин.

16 июля на электронной торговой платформе "E-AUKSION" успешно прошли очередные онлайн-аукционы. В рамках торгов на аукцион было выставлено в общей сложности 614 лотов.
По итогам торгов 550 лотов со стартовой стоимостью 55,3 миллиарда сумов были реализованы инвесторам и предпринимателям за 60 миллиардов сумов. В данных торгах приняли активное участие 1 283 юридических и физических лица.
Анализ проданного и сданного в аренду имущества по категориям
Подробный анализ реализованных лотов в разрезе направлений и финансово-экономических показателей представлен в следующей таблице:
| Категория имущества | Количество проданных лотов (шт.) | Стартовая стоимость (млрд сумов) | Стоимость реализации (млрд сумов) | Дополнительные показатели |
| Государственные активы | 12 | 22.2 | 23.3 | — |
| Аренда государственного имущества | 57 | 0.8 | 1.7 | — |
| Имущество предприятий с госучастием | 83 | 11.5 | 11.8 | — |
| Земельные участки для бизнеса | 42 | 1.6 | 2.2 | Общая площадь: 1.9 га |
| Сельскохозяйственные земельные участки | 224 | 4.0 | 5.2 | — |
| Исполнение судебных и иных актов | 44 | 13.4 | 13.4 | — |
| Прочие активы | 88 | 1.8 | 2.4 | — |
| ИТОГО | 550 | 55.3 | 60.0 | — |
Крупные сделки в разрезе регионов
В ходе проведенных аукционных торгов в условиях высокой конкуренции были реализованы следующие перспективные объекты в регионах республики:
Самаркандская область, город Самарканд: Здание склада, находящееся на балансе территориального управления Агентства по управлению государственными активами, со стартовой ценой 12,7 миллиарда сумов было продано за 13,3 миллиарда сумов.
Самаркандская область, город Самарканд (Аренда): Помещения в здании, находящемся на балансе школы, со стартовой годовой стоимостью аренды в размере 0,02 миллиарда сумов были сданы в аренду за 0,3 миллиарда сумов.
Хорезмская область, Ургенчский район: Земельный участок площадью 28 соток, предназначенный для строительства многоэтажных жилых домов и комплексов на основе утвержденного мастер-плана, со стартовой стоимостью 0,5 миллиарда сумов был приобретен инвестором за 0,6 миллиарда сумов.
Ферганская область, Учкуприкский район: В направлении исполнения судебных документов индивидуальное жилое помещение со стартовой ценой 0,4 миллиарда сумов в результате активных торгов было реализовано за 1,9 миллиарда сумов.
Активные предложения на текущих торгах
На сегодняшний день на платформе "E-AUKSION" на онлайн-торги выставлен 113 141 активный лот общей стартовой стоимостью 29,5 триллиона сумов. Предприниматели и инвесторы могут зарегистрироваться на платформе и подать заявки на интересующие их объекты.
Информационная служба Самаркандского областного управления Агентства по управлению государственными активами