6-июль санасида ўтказилган онлайн аукцион савдолари натижалари
Жорий йилнинг 6-июль куни ўтказилган оммавий онлайн аукцион савдоларига жами 851 та лот чиқарилди. Савдолар якунига кўра, бошланғич нархи 120,5 миллиард сўм бўлган 818 та лот жами 166,2 миллиард сўмга реализация қилинди. Ўтказилган савдоларда иштирок этиш учун жами 1 980 нафар юридик ва жисмоний шахслар қатнашди.
Йўналишлар кесимида сотилган лотлар таҳлили:
• Реализация қилинган лотлар сони: 15 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 37,6 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 55,7 миллиард сўм
• Йирик битим: Хоразм вилояти Урганч шаҳри ҳудудидан бошланғич нархи 9 миллиард сўм бўлган Давлат активларини бошқариш агентлигининг ҳудудий бошқармаси балансидаги нотурар бино-иншоотлар аукцион натижасига кўра 12,1 миллиард сўмга сотилди.
• Реализация қилинган лотлар сони: 93 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 18,1 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 22,7 миллиард сўм
• Йирик битим: Наманган вилояти Чортоқ тумани ҳудудидан бошланғич нархи 3,4 миллиард сўм бўлган АТ “Халқ банки” балансидаги банк хизматлари маркази (БХМ) биноси 3,6 миллиард сўмга сотилди.
Тадбиркорлик учун ер участкалари:
• Реализация қилинган лотлар сони: 285 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 39,9 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 52,9 миллиард сўм
• Умумий ер майдони: 57,7 гектар
• Яирик битим: Қашқадарё вилояти Миришкор туманидан бошланғич нархи 4,8 миллиард сўм бўлган, пахтани қайта ишлаш корхонаси қуриш учун мўлжалланган ер участкаси 5,1 миллиард сўмга сотилди.
Суд ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш йўналишида (суд ижрочилари томонидан қўйилган мулклар):
• Реализация қилинган лотлар сони: 75 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 15,1 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 19,8 миллиард сўм
• Йирик битим: Жиззах вилояти Жиззах шаҳридан бошланғич нархи 1,1 миллиард сўм бўлган XCMG дизель русумли махсус автокран савдолар натижасида 1,4 миллиард сўмга баҳоланди ва реализация қилинди.
Қишлоқ хўжалиги ер участкалари:
• Реализация қилинган лотлар сони: 240 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 9 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 13,8 миллиард сўм
Бошқа тоифадаги мулклар:
• Реализация қилинган лотлар сони: 110 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 0,8 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 1,3 миллиард сўм
Ҳозирги вақтда электрон савдо платформасида умумий бошланғич қиймати 30,7 триллион сўм бўлган 113 041 та фаол лот онлайн аукцион савдоларига қўйилган бўлиб, тадбиркорлар ва фуқаролар ўз аризаларини топширишлари мумкин.

Информационное сообщение об итогах онлайн-аукционов, проведенных 6 июля
6 июля текущего года на публичные онлайн-аукционы было выставлено в общей сложности 851 лот. По итогам торгов 818 лотов со стартовой стоимостью 120,5 млрд сумов были успешно реализованы на общую сумму 166,2 млрд сумов. В торгах приняли участие 1 980 юридических и физических лиц.
Анализ реализованных лотов по категориям:
• Количество реализованных лотов: 15
• Стартовая стоимость: 37,6 млрд сумов
• Итоговая цена реализации: 55,7 млрд сумов
• Крупная сделка: В городе Ургенч Хорезмской области нежилые здания и сооружения, находящиеся на балансе территориального управления Агентства по управлению госактивами, со стартовой стоимостью 9 млрд сумов были проданы на аукционе за 12,1 млрд сумов.
• Количество реализованных лотов: 93
• Стартовая стоимость: 18,1 млрд сумов
• Итоговая цена реализации: 22,7 млрд сумов
• Крупная сделка: В Чартакском районе Наманганской области здание Центра банковских услуг (ЦБУ), находящееся на балансе АКБ «Халк банк», со стартовой стоимостью 3,4 млрд сумов было реализовано за 3,6 млрд сумов.
Земельные участки для предпринимательской деятельности:
• Количество реализованных лотов: 285
• Стартовая стоимость: 39,9 млрд сумов
• Итоговая цена реализации: 52,9 млрд сумов
• Общая площадь участков: 57,7 га
• Крупная сделка: В Миришкорском районе Кашкадарьинской области земельный участок, предназначенный для строительства хлопкоперерабатывающего предприятия, со стартовой стоимостью 4,8 млрд сумов был продан за 5,1 млрд сумов.
Исполнение документов судебных и иных органов (имущество, выставленное судебными исполнителями):
• Количество реализованных лотов: 75
• Стартовая стоимость: 15,1 млрд сумов
• Итоговая цена реализации: 19,8 млрд сумов
• Крупная сделка: В городе Джизак Джизакской области специальный дизельный автокран марки XCMG со стартовой стоимостью 1,1 млрд сумов был продан по итогам торгов за 1,4 млрд сумов.
• Количество реализованных лотов: 240
• Стартовая стоимость: 9 млрд сумов
• Итоговая цена реализации: 13,8 млрд сумов
Прочие категории имущества:
• Количество реализованных лотов: 110
• Стартовая стоимость: 0,8 млрд сумов
• Итоговая цена реализации: 1,3 млрд сумов
На сегодняшний день на электронной торговой платформе на онлайн-аукционы выставлено 113 041 активный лот общей стартовой стоимостью 30,7 трлн сумов. Заявки принимаются от всех заинтересованных лиц.