6-июль санасида ўтказилган онлайн аукцион савдолари натижалари
Жорий йилнинг 6-июль куни ўтказилган оммавий онлайн аукцион савдоларига жами 851 та лот чиқарилди. Савдолар якунига кўра, бошланғич нархи 120,5 миллиард сўм бўлган 818 та лот жами 166,2 миллиард сўмга реализация қилинди. Ўтказилган савдоларда иштирок этиш учун жами 1 980 нафар юридик ва жисмоний шахслар қатнашди.
Йўналишлар кесимида сотилган лотлар таҳлили:
• Реализация қилинган лотлар сони: 15 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 37,6 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 55,7 миллиард сўм
• Йирик битим: Хоразм вилояти Урганч шаҳри ҳудудидан бошланғич нархи 9 миллиард сўм бўлган Давлат активларини бошқариш агентлигининг ҳудудий бошқармаси балансидаги нотурар бино-иншоотлар аукцион натижасига кўра 12,1 миллиард сўмга сотилди.
• Реализация қилинган лотлар сони: 93 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 18,1 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 22,7 миллиард сўм
• Йирик битим: Наманган вилояти Чортоқ тумани ҳудудидан бошланғич нархи 3,4 миллиард сўм бўлган АТ “Халқ банки” балансидаги банк хизматлари маркази (БХМ) биноси 3,6 миллиард сўмга сотилди.
Тадбиркорлик учун ер участкалари:
• Реализация қилинган лотлар сони: 285 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 39,9 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 52,9 миллиард сўм
• Умумий ер майдони: 57,7 гектар
• Яирик битим: Қашқадарё вилояти Миришкор туманидан бошланғич нархи 4,8 миллиард сўм бўлган, пахтани қайта ишлаш корхонаси қуриш учун мўлжалланган ер участкаси 5,1 миллиард сўмга сотилди.
Суд ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш йўналишида (суд ижрочилари томонидан қўйилган мулклар):
• Реализация қилинган лотлар сони: 75 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 15,1 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 19,8 миллиард сўм
• Йирик битим: Жиззах вилояти Жиззах шаҳридан бошланғич нархи 1,1 миллиард сўм бўлган XCMG дизель русумли махсус автокран савдолар натижасида 1,4 миллиард сўмга баҳоланди ва реализация қилинди.
Қишлоқ хўжалиги ер участкалари:
• Реализация қилинган лотлар сони: 240 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 9 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 13,8 миллиард сўм
Бошқа тоифадаги мулклар:
• Реализация қилинган лотлар сони: 110 та
• Бошланғич баҳоланган нархи: 0,8 миллиард сўм
• Якуний сотилган нархи: 1,3 миллиард сўм
Ҳозирги вақтда электрон савдо платформасида умумий бошланғич қиймати 30,7 триллион сўм бўлган 113 041 та фаол лот онлайн аукцион савдоларига қўйилган бўлиб, тадбиркорлар ва фуқаролар ўз аризаларини топширишлари мумкин.

A total of 851 lots were put up for online public bidding. Following the competitive bidding process, 818 lots with a total starting price of 120.5 billion UZS were successfully commercialized for a total volume of 166.2 billion UZS. The online auctions attracted 1,980 registered legal entities and individual bidders.
Breakdown of auctioned lots by asset class:
State Assets:
Number of commercialized lots: 15
Combined starting price: 37.6 billion UZS
Final sales price: 55.7 billion UZS
Key transaction: Non-residential buildings and structures on the balance sheet of the regional department of the State Assets Management Agency, located in the city of Urgench, Khorezm region, were sold for 12.1 billion UZS against an initial valuation of 9 billion UZS.
Property of State-Owned Enterprises (SOEs):
Number of commercialized lots: 93
Combined starting price: 18.1 billion UZS
Final sales price: 22.7 billion UZS
Key transaction: A Bank Services Center (BSC) building located in the Chortoq district of Namangan region, managed on the balance sheet of JSC "Xalq Banki" with an initial starting price of 3.4 billion UZS, was acquired for 3.6 billion UZS.
Land Plots for Business and Commercial Use:
Number of commercialized lots: 285
Combined starting price: 39.9 billion UZS
Final sales price: 52.9 billion UZS
Total land surface commercialized: 57.7 hectares (ha)
Key transaction: A commercial land plot designated for the construction of a cotton processing enterprise in the Mirishkor district of Kashkadarya region was sold for 5.1 billion UZS against a starting price of 4.8 billion UZS.
Enforcement of Judicial and Other Regulatory Body Orders (Bailiff-seized assets):
Number of commercialized lots: 75
Combined starting price: 15.1 billion UZS
Final sales price: 19.8 billion UZS
Key transaction: An XCMG diesel specialized mobile truck crane offered in the city of Jizzakh, Jizzakh region, with a baseline price of 1.1 billion UZS, closed bidding successfully at 1.4 billion UZS.
Agricultural Land Plots:
Number of commercialized lots: 240
Combined starting price: 9 billion UZS
Final sales price: 13.8 billion UZS
Other Categories:
Number of commercialized lots: 110
Combined starting price: 0.8 billion UZS
Final sales price: 1.3 billion UZS
Currently, there are 113,041 active lots available for public bidding on the official e-auction platform, representing a cumulative initial valuation of 30.7 trillion UZS.